5.dubna 1993 byla založena společnost SHM, s.r.o. Její zakladatelé Pavel Holubář a Mojmír Jílek uvedli do života myšlenku rozvoje PVD, resp. PACVD technologií pro průmyslové použití. Lze říci, že SHM (z anglického Super Hard Materials) byla od počátku aktivita s obrovskou osobní motivací a nadšením dělat vývoj a výzkum tenkých vrstev nikoliv do šuplíku, ale pro širokou sféru aplikací. Pavel a Mojmír od počátku usilovali o to, aby vznikla společnost s ohleduplností k lidem a k okolí, a to v době, kdy firem, které šli cestou co nejvíce a nejrychleji něco „urvat“ a zbohatnout, vzniklo mnoho.
„Výzkum“ byl zahájen v garáži s hlavním cílem deponovat supertvrdý povlak kubického nitridu bóru, což byla tehdy neprobádaná oblast. Ano, mnohem více „trendy“ byly diamantové povlaky. U nich ovšem zakladatelé cítili menší potenciál prosazení na trhu. V té době značka SHM byl malý neznámý tým v někdejším Československu… Ten tým ovšem sršel nápady a od počátku je provázela zásadní snaha využít výsledky průmyslově!
Rozjezdu firmy pak pomohla náhoda. Jednalo se o rychlý uspokojující výsledek zkoušek úpravy nových typů zapalovacích svíček firmy BRISK Tábor pomocí PVD technologie. Tento náhlý úspěch vyvolal potřebu rychlého, možná i divokého náběhu poloprovozu, nezbytnost mít své výrobní procesy, zaměstnance a nějakou právní identitu. To vedlo k založení firmy v roce 1993.
Významným mezníkem bylo v roce 1995 zahájení spolupráce s Prametem (dnešní Dormer Pramet). Díky v té době moderním povlakům TiAlN a odvaze jejího vedení věřit začínající firmě, se rozběhly zakázky, které obratem stále patří k nejvýznamnějším v celé historii SHM.
Klíčovým momentem byla spolupráce a pak i dlouhé přátelství s prof. Stanislavem Vepřkem z Technické univerzity v Mnichově, započaté v roce 1996. Společné pokusy s přídavkem křemíku do struktury povlaků TiAlN byly úspěšné a podařilo se objasnit původ vynikajících vlastností těchto povlaků. Následující roky daly vzniknout našim nanokompozitním povlakům typu TiAlSiN, které jsou dodnes pod obchodním názvem MARWIN známy snad po celém světě.
V roce 2001 proběhla zásadní změna v našem systému povlakovacího zařízení – přechod na rotační katody v centrálním uložení – systém MARWIN. Následovala spolupráce se švýcarskou firmou PLATIT AG a následné založení společné firmy PIVOT s.r.o. v Šumperku v r. 2002, která zahájila vývoj, výrobu a prodej povlakovacích zařízení typu p. Dnes je firma PLATIT a.s., stále sídlící v objektu SHM, samostatným subjektem a vlastníkem výsledků této spolupráce a tato zařízení i nadále vyrábí a prodává.
V SHM jsme se dnes vydali opět vlastní cestou vývoje povlakovacího zařízení pro své účely, aby šlo realizovat naše nejmodernější povlaky. Ty využívají například i souběh nízkonapěťového oblouku a magnetronového naprašování v jednom procesu, nebo možností víceprvkových kompozitních vrstev díky unikátní konstrukci segmentové katody. Mnohem intenzivněji se v současném výzkumu a vývoji zabýváme samotným povrchem průmyslových nástrojů. V projektech s mnoha partnery z výzkumných institucí a univerzit hledáme možnosti úprav před samotným povlakováním, ale i po něm. Cíl je stále tentýž, zvýšit užitné vlastnosti v konkrétní zákaznické aplikaci.
Pod značkou společného podniku Hi-Beams, s.r.o. běží již více jak 2 roky vývoj povrchových úprav pomocí laserové technologie ve spolupráci s výzkumným centrem HiLASE, který je součástí Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.
Celým třicetiletým obdobím nás provázely také nezbytné změny v našem přemýšlení, ve fungování SHM i v jejím personálním zajištění. Vždy jsme si však uvědomovali naši odpovědnost vůči společnosti, vliv firmy na okolí – region, zákazníky i dodavatele. Budovali jsme a cíleně rozvíjíme firmu s vysokým etickým a estetickým přístupem k podnikání.
Máme stále velké plány, úžasné nápady, a především skvělý tým lidí v Šumperku.
Těšíme se spolu s vámi na další roky dobrodružství vědy a techniky v oblasti průmyslových nástrojů.